Aktuálně

Žáci smyčcového oddělení v prestižních projektech s ČF A FHK

Klára Homonaiová | 22. září 2022

Žáci smyčcového oddělení budou reprezentovat naši školu ve dvou různých projektech s profesionálními hudebníky České filharmonie a Filharmonie Hradec Králové. Stanou se součástí Společného orchestru žáků základních uměleckých škol a hráčů České filharmonie a Filharmonie Hradec králové.

Česká filharmonie pro rok 2023 oslovila ZUŠ z krajů Pražského, Plzeňského, Královéhradeckého, Zlínského a Moravskoslezského. Projekt Společného orchestru České filharmonie a žáků základních uměleckých škol začne od ledna 2023 celou řadou zkoušek a soustředění přímo v Praze. Celý projekt vyvrcholí v Rudolfinu v sobotu 24. června 2023 v 11:00 veřejnou generální zkouškou a od 17:00 koncertem pod taktovkou českého vynikajícího dirigenta Petra Altrichtera. Do tohoto prestižního projektu se zapojují dva žáci smyčcového oddělení, a to violoncellista Tadeáš Macek (ze třídy Jaroslava Rybáčka) a kontrabasistka Michaela Volfová (ze třídy Pavla Staňka).

Projekt s názvem Filharmonie plná mládí zahrnuje celkem tři koncerty Společného orchestru FHK a žáků ZUŠ Královéhradeckého kraje. Dva koncerty určené školám proběhnou dopoledne v pátek 17. března 2023 v sále FHK. Projekt vyvrcholí v sobotu 18. března 2023 od 16:00 hodin koncertem pro veřejnost, který je zároveň součástí Oranžové abonentní řady Filharmonie Hradec Králové. Společný orchestr diriguje další významná osobnost - Jan Talich, houslista, dirigent a pedagog. V projektu je zapojeno celkem šest žákyň smyčcového oddělení, a to houslistka Ester Králová a Adriana Menclová (ze třídy Kláry Homonaiové), Dorota Macková a Eliška Neumannová (ze třídy Ireny Rybáčkové), violistka Eliška Rydlová (ze třídy K. Homonaiové) a kontrabasistka Michaela Volfová (ze třídy Pavla Staňka).

Všechny mladé hudebníky a jejich pedagogy čeká velmi náročná příprava v průběhu celého školního roku, mnoho společných i dělených zkoušek a soustředění. Ale za tvrdou práci bude jistě odměnou celá řada nezapomenutelných zážitků na celý život.

Děkujeme žákům i pedagogům za skvělou reprezentaci naší školy.