Aktuálně

Odešel pan učitel Josef Douděra

Alena Vlčková | 5. února 2024

V pátek 26. 1. nás zaskočila smutná zpráva, které stále nemůžeme a nechceme uvěřit. Zemřel náš milý kolega Josef Douděra.

Do naší pobočky ZUŠ v České Skalici nastoupil na jaře 2019, původně na krátký záskok, když nás opustila paní učitelka Olga Prušinovská. Převzal její žáky hrající na zobcovou flétnu a rozšířil výuku o hru na klarinet a saxofon. Podařilo se mu také obnovit flétnové kvarteto s doprovodem klavíru. Ve školním roce 22/23 ukončil výuku v ZUŠ Náchod a z Hradce Králové dvakrát týdně dojížděl už jenom k nám do České Skalice. Od jara 2023 ho trápilo zdraví, s nemocemi ale bojoval statečně. Po krátkém pobytu v nemocnici se vrátil a na Závěrečném koncertě v Jiřinkovém koncertě už byl zase s námi. V červnu 23 odešel do důchodu, těšil se, že se konečně doléčí a bude mít víc času na milovanou rodinu, malou vnučku.

Pepa byl velmi skromný, příjemný a milý člověk, vždy ochotný pomoci, manuálně velmi zručný. Dokázal spravit kliku i práh u dveří sálku, smontovat nové kancelářské židle, zavírání a otevírání křídla v sálku při koncertech bylo pro něj samozřejmostí, stejně jako stěhování židlí před a po koncertech. Žáci ho poznali jako klidného, trpělivého, kamarádského, ale velmi precizního a pečlivého učitele, vždy měl pro ně pochopení, velmi se jim věnoval a v hodinách nechyběl i humor. Neváhal vzít k doprovodu fléten i kytaru a když chyběl někdo z kvarteta, hrál na koncertě místo něj.

S Pepou jsme se rozloučili v pátek 2. 2. ve smuteční síni v Hradci Králové – Kuklenách. Věřím, že teď už má své místo v souboru svaté Cecílie po boku Olgy Prušinovské a dál se věnuje tomu, co měl v životě nejraději – hudbě. Nám už bude ale navždy chybět.

Alena Vlčková - vedoucí pobočky v České Skalici